Od 2 listopada obowiązuje zupełnie nowy rozkład jazdy autobusów ZKM. Co zmieniło się wraz z jego wprowadzeniem? Oto wykaz najważniejszych zmian.
1) Stałoczasowe odstępy pomiędzy poszczególnymi kursami danych linii - wzorem rozwiązań stosowanych w dużych miastach w końcu udało się ujednolicić godziny odjazdów autobusów kursujących na danej linii. Oznacza to, że (z pewnymi niewielkimi wyjątkami) autobusy kursować będą w stałych odstępach.
2) Nowa forma graficzna rozkładów - moim zdaniem dużo bardziej czytelna. Zastąpiła ona już na stałe stary wzór stosowany nieprzerwanie od 1995 roku.
3) Ważniejsze zmiany tras linii lub ich godzin kursowania:
a) A (bielawska) - linia została zkilkidowana;
b) A (dzierżoniowska) - całkowicie zmieniono trasę linii, m.in. kierując ją przez ul. Świdnicką z pominięciem dworca PKP;
c) B - zmieniono trasę na odcinku Dworzec PKP - Piłsudskiego, kierując autobus najkrótszą trasą przez ul. Kopernika i Bielawską (omija ul. Staszica i Ząbkowicką, na które docierał wcześniej), ponadto autobus omija przystanki na os. Różanym;
d) 2 - przede wszystkim pojawiły się warianty linii kursujące od przystanku Piłsudskiego w Dzierżoniowie przez os. Różane oraz Zielone i z powrotem. Ciekawostką jest także poranny kurs w dzień roboczy, jadący ul. Staszica w Dzierżoniowie w kierunku Bielawy.
e) 3 - pojawiły się warianty linii kursujące przez Cmentarz Komunalny w Bielawie (w zastępstwie zlikwidowanych kursów linii "A", skrócono trasę w Dzierżoniowie (omija os. Różane) oraz skierowano kilka kursów na trasę przez dzierżoniowską strefę ekonomiczną;
f) 22 - zawieszono kursowanie linii w dni wolne i świąteczne;
g) 45 - oprócz znacznego zmniejszenia częstotliwości kursowania autobusy tej linii przestały kursować wariantową trasą przez os. Różane w Dzierżoniowie;
h) 46 - Zmiana trasy (przedłużenie linii do Niemczy. Od teraz wszystkie kursy jadące do lub przez Golę są oznaczone jako linia 46);
i) 49 - likwidacja wariantu linii przebiegającego przez Golę Dz. i Kietlin;
j) 60 - pojawiły się warianty linii kursujące do lub z przystanków OWW "Sudety" (dwa kursy w dzień roboczy) oraz Bielawa Słowiańska.
4) Zniknęło kilka przystanków (w Dzierżoniowie dwa ul. Korczaka i jeden na ul. Staszica);
5) Pojawiła się możliwość korzystania z tzw. kursów "zjazdowych", udających się w kierunku zajezdni.
Niestety nowy rozkład nie jest też wolny od błędów, na które już zaczęli się uskarżać pasażerowie. Dotyczą one przede wszystkim godzin kursowania autobusów zawożących bądź odbierających pracowników z ich zakładów pracy. Smucić może też fakt znacznego zmniejszenia ilości kursów na trasach w kierunku Niemczy, ale w tym przypadku górę wzięły podobno względy finansowe.
W powodu pewnych ograniczeń programu BUSMAN (w którym układane są rozkłady) także na samych rozkładach można znaleźć kilka błędów, m.in. niepotrzebnie zdublowane kursy o pewnych godzinach (w sytuacji, gdy np. jeden z nich kursuje inną trasą w inne dni niż drugi, ale o tej samej godzinie).
Z tego co zaobserwowałem przez pierwsze dwa dni, spore problemy sprawia pasażerom przyzwyczajenie się do nowej organizacji linii "2".
Jeśli chodzi o moją ocenę wprowadzonych zmian to ogólnie jest ona pozytywna. Wiele aspektów funkcjonowania komunikacji zostało uporządkowanych (stałoczasowe odstępy pomiędzy autobusami danych linii, czy uporządkowanie wariantów na kierunkach niemczańskim i piławskim); Trochę martwi mnie tylko kwestia linii "2", bo obecnie ma ona tyle wariantów tras, że czasami ciężko się w tym połapać.
A jakie są wasze opinie na temat nowego rozkładu?
Dodał:Adam, data dodania: 5.11.2011 15:11, czytany 486 razy;
1) Co do linii "2":
- "2" kursuje teraz z Bielawy NA Os. Zielone przez Os. Różane
- to nie jest wariant, tylko standardowa trasa tej linii; wariantem teraz jest np. kurs do Dzierżoniów Piłsudskiego. Dodał: ~Eryk (IP: 178.37.163.44), data dodania: 5.11.2011 17:11;
2) Mylisz się - każdy kurs dwójki zajeżdża na przystanek przy Piłsudskiego - niektóre (tez przez os. Zielone) nawet dwa razy Dodał: Adam, data dodania: 5.11.2011 18:48;
3) Nowy rozkład 30, 31, 35, 36 to porażka, zwłaszcza w godzinach jazdy ze szkoły, np po 7 lekcji, gdy jadę "36" na Piłsudskiego się nie zatrzymuje... Dodał: ~mm (IP: 31.174.74.110), data dodania: 6.11.2011 11:30;
4) Chodziło mi o to, że teraz standardowa trasa "2" w Dzierżoniowie wiedzie na os. Zielone przez Piłsudskiego i os. Różane. Tak samo jest z powrotem. Os. Zielone to koniec i początek trasy (pętla), nie biorąc pod uwagę kursów wariantowych. Dodał: ~Eryk (IP: 77.253.147.188), data dodania: 8.11.2011 22:18;
5) Porażką są błędy w pieszyckich liniach w rozkładzie internetowym. Bardzo ciekawy jest przystanek Pieszyce "Kółko Rolnicze" i linia 15... brak słów.
Do tego na przystankach na Pieszycach dolnych oraz zajezdni na ul. Stawowej jest np. kurs 22 o godzinie 8:30 rano, a w rzeczywistości autobus w tym czasie stoi na dworcu PKP w Dzierżoniowie, bo ma przerwę od 7:30 do 9:00. Ktoś kiedyś to poprawi? Dodał: ~asdf (IP: 178.37.59.7), data dodania: 17.11.2011 19:40;